7 GÜN 24 SAAT HİZMET VERMEKTE OLAN KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM POLİKLİNİĞİMİZDE DOĞUM HİZMETLERİ KESİNTİSİZ OLARAK VERİLMEKTEDİR.NORMAL VE SEZARYEN DOĞUMUN AVANTAJ-DEZAVANTAJLARINI HEKİMLERİMİZE SORDUK;

NORMAL DOĞUMUN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Normal doğum; adı üzerinden olduğu gibi bebeğin normal, vajinal yolla doğurtulma işlemidir. Bu olay doğaldır, yani fizyolojiktir. Normal doğumun hem anne, hem de bebek için bir takım faydaları ve zararları vardır.

Ameliyat, anestezi, kesi gibi işlemler yoktur. Sadece epizyotomi vardır. Bunun iyileşme süresi ameliyat kesisine göre daha hızlıdır. Normal doğum yapan kişinin, normal şartlar altında bir problem olmadan hastanede kalma süresi,sezaryene oranla çok daha azdır. Bebeğinizde astım gibi solunum sistemi hastalıkları daha az oluşur. Normal doğumda bebek ile anne arasındaki ten teması, daha hızlıdır. Bu da, anne ile bebek arasındaki duygusal bağların oluşması için oldukça önemlidir.

Normal doğum yapan anne, bebeğini emzirmeye daha hızlı odaklanır. Anne daha erken ayağa kalkar, iyileşme süresi daha kısadır. Cerrahi bir kesi olmadığı için, enfeksiyon kapma oranı daha düşüktür. Normal doğum yapan bir anne, bir daha ki doğumunu normal olarak yapabiliyorken; sezaryen ile doğum yapan bir anne, bir sonraki doğumunu normal olarak yapabilmesi için, sezaryen doğumunun üzerinden en az 10 yıl geçmesi gerekmektedir. Annenin normal doğumdan sonra, sezaryene oranla ağrıları daha az olmaktadır.

Normal doğumun bir çok avantajı olduğu gibi, birtakım dezavantajları da vardır. Örneğin; perine de yırtıklar oluşabilir. Bu sorun epizyotomi yapılarak daha aza indirgenebilir. Ama epizyotomi’nin, temiz ve kuru tutularak enfeksiyon kapması engellenmelidir. Bebeklerin yüzünde ve gözünde şişlik ve morluklar olabilir. Vakum ve forseps gibi aletlerin kullanılması, bebek açısından sakıncalı olabilir. Pelvik organlarda kimi zaman sarkmalar görülebilir.

SEZARYEN DOĞUMUN AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

Sezaryen doğum; bebeğin anne karnından ameliyat ile alınması işlemidir. En önemli faydası, doğum işlemi sırasında bebeğin riske girmemesi ve oksijensiz kalmadan kısa sürede dışarı çıkabilmesidir. Sezaryende, normal doğum sırasında yaşanacak tehlikelerle neredeyse karşılaşılmamaktadır. Aynı zamanda anne sezaryen operasyonunda, normal doğum sırasında yaşanan ağrı ve acıların hiçbirini narkoz sebebiyle hissetmemektedir. Bununla birlikte doğumu programlayabilmek de sezaryenin avantajlarından sayılmaktadır.

Sezaryen doğumun dezavantajları ise annede ameliyat sonrası daha geç iyileşme olması ve annenin günlük yaşamına dönmesinin uzun zaman almasıdır. Anne , sezaryen sonrası normal doğuma göre çok daha geç iyileşmektedir. Sezaryen ile doğan bebeklerde doğum sonrası solunum yollarında problemler olabilmektedir. Aynı zamanda sezaryen, bebeklerde anne ile bebek etkileşimini geciktirmektedir. Sezaryen ile doğan bebeklerin meme emme başarıları daha düşük olmaktadır. Sezaryen sonrası ağrı, normal doğuma göre çok daha fazla olmakta ve daha uzun sürmektedir. Sezaryen olan annelerde ameliyata bağlı karınlarında yapışıklık meydana gelebilir. Bu durum da ileride kısırlık yaşama riskini arttırmaktadır. Ayrıca sezaryen ameliyatında çok nadiren de olsa enfeksiyon, kanama ve rahme yakın bulunan mesane, bağırsak gibi organların yaralanma durumları görülebilmektedir.

 

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment